Milovníci behu vedia, že beh nie sú len výkony, tempá, rýchlosti a časy. Beh by mal byť hlavne zábava, relax, bežecké priateľstvá a výzvy. Beh už dnes nie je taká individuálna disciplína akoby sa zdalo. Obrovský záujem o štafetové a tímové behy je za posledné roky toho dôkazom. Asi každý z nás aspoň raz bol členom štafety Od Tatier k Dunaju, Vltava Runu, the Runu a alebo ultra špeciálu Štefánik Trail.

Viete kedy a kde toto tímové šialenstvo vzniklo? Ako inak v USA, presnejšie v Oregone, v auguste 1982. Vtedy bolo na štarte len 8 tímov a ani samotný autor nápadu, bývalý architekt Bob Foote netušil, raz HOOD TO COAST bude jednou z najväčších a najdlhších štafiet na svete. Už 19 rokov sa o štartovné žrebuje v lotérií keďže počet záujemcov o účasť je ďaleko vyšší ako kapacita podujatia 1050 tímov, čiže 12600 bežcov. Organizátori vybrali čarovnú trasu naprieč Oregonom so štartom pod sopkou Mt. Hood v horskom stredisku TimberlineLodge a po 320 km štafeta končí v prímorskom letovisku Seaside na pobreží Tichého oceánu. Táto matka všetkých štafiet, bežecká nirvána pre ateistov právom patrí medzi top 50 bežeckých podujatí na svete.

Koncept, logistika a aj atmosféra štafety je nám všetkých známa vďaka domácim podujatiam, ktorých bola Hood to Coast vďačnou inšpiráciou. Samotná štafeta má priamo v Oregone 2 krašie verzie – s Portlandu štartuje štafetový pretek pre chodcov a študentov stredných škôl.Amerika nemá o bežeckých nadšencov núdzu preto rodinný podnik organizátorov sa časom rozrástol aj o ďalšie lokálne koncepty v rámci USA a dokonca expanduje aj do Číny, Taiwanu a do Izraela.

Účasť na tejto štafete nie je len o behu, teambuildingu, dobrodružstvu ale aj má aj charitatívny rozmer. Od roku 2006 kedy autor tohto unikátneho preteku Bob Foote prekonal rakovinu kože, účastníci preteku majú možnosť prispieť na zbierku boja proti rakovine. Vlani sa počas tohto podujatia podarilo vyzbierať takmer trištvrte milióna dolárov čím sa toto podujatie stalo 2 najväčších charitatívnym bežeckým podujatím v USA.

Slovenská stopa na Hood to Coast

Jedného z prvých ročníkov sa v rámci tímu Nike zúčastnili aj slováci, ktorí potom inšpirovaný týmto behom, založili na Slovensku beh Od Tatier k Dunaju a ďalšie štafetové behy. Tento rok, v 2018, sa podujatia prvýkrát zúčastní slovenský tím (s moravskou stopou) bežeckých nadšencov My vieme prečo… . Prekonali sme všetky prekážky, boli medzi šťastnými 1050 vyžrebovanými tímami a 25. augusta sa postavíme na štart na ľadovci TimberlineLodge.

Itinerár

 

DEŇ HLAVNÉ AKTIVITY
18.08.2018 – sobota Odlet z Európy do New Yorku. Prílet, ubytovanie, prvá večera v meste, ktoré nikdy nespí
19.08.2018 – nedeľa Spoznávanie New Yorku. Ranný beh v Central Parku, hipsterské trhy vo Williamsburgu, New York očami miestnych. Večerné bláznovstvo na TimeSquare. Tá pravá Amerika.
20.08.2018 – pondelok Pokračujeme s New Yorkom. Výhľad z prvého mrakodrapu Empire State Building, vrazy z WallStreetu, prebehneme sa po HighLine. Loď Interpid s vesmírnou loďou Columbia. Trúfne si niekto na bojový útok s F19?

Večer odlet do Seattle.

21.08.2018 – utorok Nové technologické centrum východného pobrežia. Prehliadka fabriky Boeing, nákup v obchode bez predavačov Amazon. Nájdeme v okolitých lesoch peknú trasu na behanie?
22.08.2018 – streda Blížime sa do centra diania. Prenajatými autami vyrazíme do štátu Oregon. Prehliadka hlavného mesta Portland, najväčšieho obchodu Nike. Podarí sa nám dostať na testovaciu dráhu Nike? Večer dorazíme do TimberlineLodge, napätie stúpa.
23.08.2018 – štvrtok Prechádzka k jazerám v okolí TimberlineLodge. Trúfne si niekto na letnú lyžovačku na ľadovci, alebo vystúpi so sprievodcom na vrchol Mt.Hood? Posledné prípravy na pred štartom, skorý spánok a ideme na to.
24.08.2018 – piatok HOOD TO COAST. Kedy nás pustia organizátori na štart? Zvládneme sa prepletať šnúrou áut rýchlejšie ako bežci?
25.08.2018 – sobota HOOD TO COAST. Stihneme koncert Brian O Dell’ Band? Omočíme nohy v Tichom oceáne. Na hoteli v cieli budeme mať bazén a tuším aj saunu, padnú vhod.
26.08.2018 – nedeľa Oddychovo-presúvací deň. Po rannom dlhšom oddychu nasadneme do áut a hor sa smer Kalifornia. Vedeli ste, že od nového roku v Kalifornii zlegalizovali predaj marihuany? Večer príchod do San Francisca.
27.08.2018 – pondelok Výklus v kopcoch v okolí mesta, slávny Golden Gate bridge, električky, ktoré sa ledva udržia do kopca, nezavrú nás v Alcatraze na večnosť?
28.08.2018 – utorok Pokračujeme v okolí San Francisca. Ťaží sa v Silicon Valley naozaj kremík? Pustia nás k centrále Google, či Facebooku? Budú nám naše kreditky stačiť v PaloAlto aspoň na kávu? Poobede presun smer Národný park Yosemite
29.08.2018 – streda Spoznávanie Yosemitov. Keďže sme bežci, niektorý okruh si trochu aj pobehneme. Stretneme aj medveďa Yogiho?
30.08.2018 – štvrtok Pokračujeme v spoznávaní Yosemitov. Poobede sa presunieme smer NP Sequoia. Podarí sa nám našimi autami prejsť v diere spadnutého stromu? Na hviezdy asi nebudeme mať nárok, či?
31.08.2018 – piatok Národný park Sequoia. Schody do neba na Moro Rock. Poobede sa rozdelíme. Jedna skupina bude pokračovať do Los Angeles a druhá sa vráti do Oregonu, kde po absolvovaní vinárskeho polmaratónu bude pokračovať na Aljaške / Yukone.
01.09.2018 – sobota Los Angeles – podľa času odletu, možno stihneme rýchlu prehliadku LA. Poobede odlet do Európy.
02.09.2018 – nedeľa Prílet domov v popoludňajších hodinách.

 

Komentáre